Skuteczna nauka w domu

SKUTECZNA NAUKA W DOMU

  1. PLANUJ! W przeddzień sprawdź harmonogram lekcji i konsultacji ONLINE! Codziennie wstawaj o tej samej porze. Rytm dnia pomaga się dobrze zorganizować. Wypracuj schemat działania – pobudka (troszkę później niż zazwyczaj do szkoły ale jednak rano i regularnie 😊) ,śniadanie np. o godz. 8:00, od 9:00 do 10:00 nauka (wykonywanie   zadań), np. języka polskiego/matematyki, od  10:15 do 11:00 lekcja z  j. angielskiego, 11:15-12:00 lekcja geografii.
    – Uwzględnij przerwę na odpoczynek, drugie śniadanie itd.
  2. ZAPISUJ! Skorzystaj z kalendarza, planera dnia/tygodnia. Rozpisz przedmioty, których będziesz się uczyć danego dnia oraz czas, jaki na to przeznaczysz. Przygotuj kartkę, na której będziesz zapisywać przychodzące Ci do głowy zadania.
  3. PRZYGOTUJ SIĘ!  Zadbaj  o  porządek  na  biurku  i  w  pokoju.  Usuń przedmioty,     które     Cię rozpraszają i przewietrz pokój. Wyłącz komórkę i telewizor.
  4. RÓB PRZERWY! Najwięcej  zapamiętujemy  przez  pierwsze  i  ostatnie 15 min zajęć. Tak samo jest z uczeniem się. Dobrze więc uczyć się przez 30-45 min. Potem zrób sobie 5-10 minut przerwy. Gdy poczujesz zmęczenie lub dekoncentrację, zrób krótką przerwę, wstań, pogimnastykuj się, zaczerpnij świeżego powietrza. Unikaj korzystania z telefonu w trakcie czasu wolnego – takie działanie rozprasza i ciężko będzie Ci powrócić do nauki.
  5. ZDROWO SIĘ ODŻYWIAJ! Bądź ożywiony i odżywiony! Pij dużo wody (mózg to lubi), jedz regularnie i często. Pamiętaj o zdrowych przekąskach (warzywa, owoce). Unikaj słodyczy i słodkich napojów. Cukier powoduje przypływ energii, ale później jej nagły spadek, który może zakończyć Twoją naukę.
  6. NIE PANIKUJ! Sytuacja jest wyjątkowa, trudna i niecodzienna, ale postaraj się zachować spokój. Jesteś w domu właśnie po to, abyś mógł czuć się bezpiecznie.

WBREW POZOROM WIELE ZALEŻY OD CIEBIE!
– Nie oglądaj programów informacyjnych zbyt często – postaraj się selekcjonować informacje.
– Zostań w domu i ogranicz kontakty z innymi osobami.
– Swoją troskę i zainteresowanie możesz okazać dzwoniąc lub pisząc do kolegów i dziadków.
– Dbaj o siebie, często myj ręce, wietrz swój pokój.
– Zrób coś, co Cię relaksuje, np. namaluj ciekawy obrazek.

PAMIĘTAJ!
Nie jesteś sam! Jesteśmy w kontakcie i zawsze możesz do nas napisać – w każdej sprawie.