klub

historia

Historia sportu przy ulicy Hetmańskiej 69 w Rzeszowie ma swój początek w listopadzie 1944 roku, kiedy to grupa pracowników Państwowych Zakładów Lotniczych zdecydowała o utworzeniu przy Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (OM TUR) związanej organizacyjnie z PPS Koła Sportowego. Ideą działaczy było utworzenie klubu, który skupi pod jednym sztandarem garnącą się do uprawiania sportu rzeszowską młodzież, jak również byłych sportowców przybywających na Rzeszowszczyznę.

Największe sukcesy klub odnosił w latach 1962-1976, kiedy to występował w polskiej ekstraklasie, zdobył Puchar Polski oraz dotarł do II rundy Pucharu Zdobywców Pucharów. W 2012 roku powstała Spółka akcyjna, która przejęła Zakładowy Klub Sportowy. Stal obecnie występuje w III lidze lubelsko-podkarpackiej.

Stal Rzeszów spędziła w Ekstraklasie 11 sezonów. W najwyższej klasie rozgrywkowej piłkarze z Hetmańskiej występowali nieprzerwanie w latach 1962-1972 oraz w sezonie 1975/1976. W tabeli wszech czasów Ekstraklasy „Stalowcy” zajmują 35 miejsce. Największym sukcesem Stali Rzeszów w historii jest zdobycie Pucharu Polski w edycji 1974/1975. 

STAL DZISIAJ

16 marca 2018 r. zaczęliśmy pisać historię Stali Rzeszów ręką Prezesa Rafała Kalisza. Nowy właściciel klubu nakreślił jasną i ambitną wizję rozwoju Dumy Podkarpacia. Na sukces grupy FIBRAIN czekał ponad 15 lat, co najmniej tyle samo chce budować #SuperStalRzeszów.

W swojej filozofii budowy drużyny nawiązujemy do najlepszych spotkań biało – niebieskich w historii. Budujemy w oparciu o uczciwość, ciężką pracę, wiedzę i zaangażowanie, a najważniejsi są w tym odpowiedni ludzie. Nasze drużyny zawsze chcą wygrywać, kontrolować i dominować w meczu, wygrywać na swój własny sposób, w stylu, który rozwija i cieszy piłkarzy.

Budujemy wokół Klubu społeczność ludzi, którym zależy na rozwoju Stali. Już dzisiaj skupiamy kilkadziesiąt tysięcy fanów, dzieci, rodziców, dziadków i pradziadków żywo zainteresowanych meczami i turniejami naszych młodszych i starszych zawodników. Z każdym dniem ich przybywa.

W drodze na szczyt pomoże Akademia, docelowo najlepsza na Podkarpaciu i w tej części Europy. Zasilać ją będą również zawodnicy z Klubów Partnerskich. Obecnie Stal wiąże się współpracą z najlepszymi ośrodkami szkoleniowymi dla młodzieży na Podkarpaciu. Dzięki temu zwiększa obszar poszukiwań nowych talentów. Dla jeszcze lepszego rozwoju młodych piłkarzy powstał projekt Szkoły Mistrzostwa Sportowego Stal Rzeszów, to tutaj najlepsi zawodnicy i zawodniczki będą szlifować swój charakter, wiedzę i oczywiście sportowe zdolności.

Zatrudniamy blisko 40 trenerów i specjalistów od szkolenia, motoryki i fizjoterapii. Z każdym miesiącem dołączają kolejni i wkrótce będziemy skupiać najlepszych specjalistów w swoim fachu z regionu Podkarpacia.

Prezes Klubu Rafał Kalisz