Program edukacyjny: Być jak Ignacy

Być jak Ignacy – ,,Zostań ambasadorem nauki’’

Od września uczniowie naszej szkoły chętnie uczestniczą w programie Być jak Ignacy – ,,Zostań ambasadorem nauki’’. To już VII edycja programu edukacyjnego dla szkół podstawowych, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

W pierwszej części projektu uczniowie zgłębiali tajniki o cząstkach elementarnych i chemii w życiu codziennym. Młodzi wynalazcy samodzielnie badali odczyny różnych substancji spożywczych i  detergentów używanych w życiu codziennym. Wykonali atrapę wulkanu, by następnie spowodować wielką eksplozję. Zapoznali się z sylwetką Marii Skłodowskiej – Curie oraz Alfreda Nobla by na zakończenie zajęć wziąć udział w teleturnieju podsumowując te dwie wielkie osobistości.

W drugiej części projektu młodzi naukowcy poznali tym razem sylwetkę i dokonania kolejnego polskiego WWW (Wielkiego Ważnego Wynalazcy) Stefana Drzewieckiego, który jako pierwszy stwierdził, że lot maszyny cięższej od powietrza jest możliwy, wynalazł łódź podwodną o napędzie elektrycznym, kilometromierz dla pojazdów konnych a później dla pociągów, dromograf, jako pierwszy zastosował peryskop w łodzi podwodnej.

Uczniowie samodzielnie składali modele papierowych łodzi, dążąc przy tym do perfekcji w tej niełatwej, jak się okazało sztuce. Poczuli się jak wynalazcy, wykonując swoje własne konstrukcje (wynalazki), które mają ułatwić nam lub bliskim życie i mieć praktyczne zastosowanie. Wykonali wodoodporny, nietonący pojemnik na zapałki, kuchenny pojemnik na sypką żywność oraz kubek z butelki PET. Nauczyli się wiązać węzły żeglarskie, dowiedzieli się jak pływa żaglówka oraz poznali zachowanie się przedmiotów w wodzie.