100. urodziny św. Jana Pawła II w SMS „STAL”

Dnia 18 maja 2020 roku cała Polska świętowała 100. urodziny świętego Jana Pawła II Wielkiego. Żaden inny papież przed Janem Pawłem II nie przywiązywał tak wielkiej wagi do sportu i nie uprawiał go sam tak aktywnie. Również uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego „Stal” w Rzeszowie pragnęli uczcić osobę wybitnego Papieża-Polaka.

Uczniowie swoją wdzięczność wobec postaci św. Jana Pawła II wyrazili poprzez udział w wewnątrzszkolnym Konkursie Papieskim. Uczestnicy konkursu mogli wybrać jedną z kategorii: plastyczną lub polonistyczną z podziałem na grupy wiekowe. W kategorii plastycznej klas IV – VII SP zwyciężył Julian Słysz, natomiast w kategorii plastycznej klas VIII SP – I LO jak również w kategorii polonistycznej zwycięzcą okazał się Patryk Pilawski. Wszystkim uczestnikom konkursu należą się wielkie gratulacje!

Św. Jan Paweł II wielokrotnie zwracał się do sportowców: „Wasza obecność stanowi dla mnie okazję do przypomnienia o tym, jak istotny jest sport w dzisiejszym społeczeństwie. Kościół uważa aktywność sportową, uprawianą przy pełnym poszanowaniu obowiązujących zasad, za ważny instrument wychowawczy, zwłaszcza dla młodych pokoleń”.

„Słowa serdecznego pozdrowienia i zachęty kieruję do sportowców, przypominając wszystkim, że celem i najwyższą nagrodą życia jest Jezus Chrystus. Nie zadowalajcie się niczym mniejszym i wstępujcie zwycięsko na podium wieczności. Serdecznie pozdrawiam sportowców z Polski i z innych krajów świata. Razem z wami dziękuję Bogu za tę moc ducha, dzięki której podejmujecie na co dzień pracę nad sobą, pokonujecie własną słabość, aby w szlachetnej rywalizacji sięgać po laury w różnych dyscyplinach sportu. Wasz wytrwały wysiłek i radość ze zwycięstw nabiera znaczenia symbolu, do którego może odwołać się każdy człowiek pragnący duchowo wzrastać, a szczególnie chrześcijanin, który – jak pisze św. Paweł – w „dobrych zawodach występuje”, aby ukończywszy bieg życia, otrzymać z rąk Chrystusa „wieniec sprawiedliwości” (por. 2 Tm 4, 6-7). Niech Bóg wam błogosławi w tym niezwykłym dawaniu świadectwa!” (Słowo na zakończenie Mszy św. na stadionie olimpijskim w Rzymie, 29.10.2000)

Zapraszamy do obszerniejszej lektury o aktywności sportowej św. Jana Pawła II: https://sport.tvp.pl/14973280/jan-pawel-ii-papiez-sportowcow#!

„Nie zastąpi Ciebie nikt” to muzyczny hołd z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły – Jana Pawła II: https://www.youtube.com/watch?v=u-XGQ4h1Qns

 

Jeśli szukacie inspiracji na świętowanie 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II to przedstawiamy 50 pomysłów na spędzenie tego dnia z myślą o Papieżu Polaku: https://stacja7.pl/jan-pawel-ii/50-pomyslow-na-swietowanie-100-rocznicy-urodzin-jana-pawla-ii/?fbclid=IwAR04G4Q2lB13by6nABcluDL40LBvBpy0GM4NyYNuRRKjo6_IHktjrNMWs8g

 

Wart zaznaczyć również, że 12 maja miała miejsce Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II, w której udział wzięła reprezentacja naszej szkoły: Martyna Gołąb (klasa 8 A), Kacper Fusiarz (kl. 6 B), Jakub Koszuliński (kl. 6 B) oraz Adam Zacharyasz (kl. 6 B).

Więcej prac można zobaczyć na naszym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/smsstalrzeszow/